lubuska tarcza wobec przemocy, lubuska niebieska tarcza, lubuski portal przeciw przemocy w rodzinie, przemoc w rodzinie, przemoc domowa, pomoc ofiarom przemocy
Wersja do druku

Żona odmówiła składania zeznań

Lubuska Niebieska Tarcza wobec przemocy - lubuski portal dla ofiar przemocy Znajdź pomoc Powiat świebodziński Gminy Zbąszynek Zespół interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Aktualności

03.03.2016, dodał: Krzysztof Krzywak (Zespół interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Zbąszynek)

W dniu 02 marca 2016  roku odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego w Zbąszynku. Podczas spotkania omówiono bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem GZI oraz Grup Roboczych.  W okresie od od 03 grudnia 2015 roku do 01 marca 2016 roku do Przewodniczącego GZI wpłynęło pięć Niebieskich Kart założonych przez Policję i OPS. 

W czterech przypadkach sprawcami przemocy byli mężczyźni wobec żon lub partnerek życiowych, w jednym przypadku Niebieska Karta została założona na podstawie informacji wnuczki o stosowaniu przemocy przez jej matkę wobec babci. W w/w sprawach powołane zostały Grupy Robocze, które  spotykały się w rozpatrywanym okresie ogółem 12 razy. W sprawie wnuczki, mamy  i babci,  Grupa Robocza po analizie dokumentów, posiadanych informacji i wysłuchaniu relacji domniemanej ofiary podjęła decyzję o  braku zasadności podejmowania działań w ramach NK. W pozostałych przypadkach  ustalony został indywidualny plan pomocy rodzinom i prowadzona jest procedura NK.

Do Zespołu wpłynęły dwa pisma z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie dotyczące: w jednej sprawie odmowy wszczęcia dochodzenia w sprawie podejrzenia popełnienia czynu z art.207 §1 kk z uwagi na odmowę składania zeznań żony przeciwko mężowi, w drugiej sprawie umorzono dochodzenie o znęcanie się brata nad siostrą z uwagi na brak dostatecznych dowodów uzasadniających zaistnienie czynu przestępczego. Poinformowano, że od 8 marca br. na terenie Gminy Zbąszynek zostanie uruchomiony punkt udzielania bezpłatnych porad prawnych dla mieszkańców. Bezpłatne porady prawne będą dostępne dla mieszkańców w budynku przychodni przy ul. Długiej biuro nr 21 w każdy wtorek w godzinach od 8:00 do 12:00 . Prowadzenie punktu będzie finansowane ze środków własnych Gminy. Więcej informacji na www.zbaszynek.pl.

Kolejne spotkanie GZI zaplanowano na dzień 08 czerwca 2016 roku.

Krótka relacja ze spotkania: https://youtu.be/eo7C4VV58gw

POWRÓT

Na tej stronie korzystamy z ciasteczek (cookies). Odwiedzając tę stronę zgadzasz się na przechowywanie ciasteczek na twoim urządzeniu.

x